Gay παρέα

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

5 απαντήσεις

    Το 13ο ζώδιο

    Ψηφοφορία

    Πιστεύετε ότι ο Οφιούχος θα έπρεπε να περιλαμβάνεται στο ζωδιακό κύκλο;

    Thanos
    Thanos
    Admin
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 1646
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/02/2010
    Ηλικία : 30
    Τόπος : Αθήνα!

    Το 13ο ζώδιο Empty Το 13ο ζώδιο

    Δημοσίευση από Thanos Σαβ Μάης 29, 2010 1:36 am

    ΟΦΙΟΥΧΟΣ (Το 13ο ζώδιο)

    Το 13ο ζώδιο 13th-sign

    Ενας από τους κλασικούς αστερισμούς που αναφέρεται από την εποχή του Πτολεμαίου .Λόγω της θέσης του,στο κέντρο του Γαλαξία μας,ο Οφιούχος περιλαμβάνει πανέμορφα ουράνια στολίδια.Είναι ένας αδικημένος αστερισμός,αφου θα έπρεπε να αναγνωρίζεται ως ένας από τους ζωδιακούς αστερισμούς.

    Μυθολογία.

    Ο Οφιούχος αντιπροσωπεύει τον Ασκληπιό,που ήταν γιός του Απόλλωνα και της Κορώνης,της κόρης του Φλυγεία ,βασιλιά των Λατιθών.Η Κορώνη,όταν ήταν έγκυος από τον Απόλλωνα,παντρεύτηκε ένα θνητό,γεγονός που έκανε τον θεό του φωτός να θυμώσει τόσο πολύ ώστε παρέδωσε το νεαρό ζευγάρι στη φωτιά.Λίγο πριν καεί η Κορώνη ο Απόλλων κατέβηκε από τον Ολυμπο και άρπαξε από την κοιλιά της τον γιο του, Ασκληπιό, τον οποίο παρέδωσε στον Κένταυρο Χείρωνα ,ο οποίος του δίδαξε την ιατρική τέχνη.Η ικανότητα του Ασκληπιού να γιατρεύει θορύβησε τους θεούς και ειδικά τον Αδη,ο οποίος φοβήθηκε ότι το βασίλειο του θα αδειάσει.Ετσι όταν ο Σκορπιός δάγκωσε τον Ωρίωνα και ο Ασκληπιός πήγε να τον θεραπεύσει,ο Δίας τον κατακεραύνωσε και συγχρόνως τον τοποθέτησε στο ουράνιο στερέωμα μαζί με το σύμβολο του το φίδι.

    Το 13ο ζώδιο.

    Η φαινομενική ετήσια τροχιά του Ηλιου ανάμεσα σ’τάστρα του ουρανού ονομάζεται εκλειπτική και επειδή και οι περισσότεροι αστερισμοί πάνω στους οποίους βρίσκεται η εκλειπτική έχουν πάρει τα ονόματα ζώων,οι αστερισμοί αυτοί ονομάστηκαν ζώδια και ο κύκλος της εκλειπτικής ζωδιακός κύκλος.Κανένας από τους ζωδιακούς αστερισμούς δεν έχει το ίδιο μέγεθος με κάποιον άλλον και επομένως κανένας δεν καλύπτει την ίδια έκταση.Επιπλέον,καθώς ο Ηλιος φαίνεται να κινείται στον ουρανό,διασχίζει τους αστερισμούς αυτούς,άλλοτε διαγώνια και άλλοτε μικρά μόνο τμήματα τους.Που σημαίνει ότι ο Ηλιος παραμένει διαφορετικό χρόνο σε κάθε ζωδιακό αστερισμό και όχι τις 30-31 ημέρες που υπολογίζουν οι αστρολόγοι.
    Στη φαινομένη ,λοιπόν ,τροχιά του ο Ηλιος βγαίνει από τον αστερισμό του Ζυγού στις 23 Νοεμβρίου με κατεύθυνση τον αστερισμό Τοξότη, στον οποίο εισέρχεται στις 18 Δεκεμβρίου.Από τις ενδιάμεσες 25 ημέρες ο Ηλιος βρίσκεται στον αστερισμό του Σκορπιού συνολικά επί 7 ημέρες,ενώ τις υπόλοιπες 18 τις περνάει στον αστερισμό του Οφιούχου.Θα περίμενε λοιπόν κανείς ότι ο Οφιούχος θα είχε δικαιολογημένη την απαίτηση να είναι αυτός ένας από τους ζωδιακούς αστερισμούς παρά ο Σκορπιός ο οποίος καταλαμβάνει την μισή έκταση απ’αυτήν που έχει ο Οφιούχος στον ουρανό.Παρόλα αυτά ο Σκορπιός έχει προτιμηθεί γιατί το σχήμα του μοιάζει πολύ μ’άυτό που αντιπροσωπεύει και αποτελείται από πολύ πιο λαμπερά άστρα,ενώ αντίθετα τα αμυδρότερα άστρα του Οφιούχου σχηματίζουν απλώς έναν κακοσχηματισμένο κύκλο.
    Λόγω της θέσης του κοντά στο κέντρο του Γαλαξία μας,ο αστερισμός του Οφιούχου περιλαμβάνει αρκετά όμορφα στολίδια μεταξύ των οποίων κι ένα σκοτεινό νέφος σε απόσταση 500 ετων φωτός από τη Γη ,που ονομάζεται «Barnard 68»H ύπαρξη παρόμοιων σκοτεινών νεφελωμάτων δεν είναι άμεσα εμφανής γιατί δεν έχουν κοντά τους άστρα που να φωτίζουν.
    Ο Ο φιούχος όμως φημίζεται κυρίως για τα πολλά του σμήνη.Τα σφαιρωτά αυτά σμήνη είχαν βοηθήσει στη δεκαετία του 1910 τον Αμερικανό αστρονόμο Χάρλοου Σάπλει να εντοπίσει το κέντρο του Γαλαξία μας.
    Εκτός από τα σφαιρωτά σμήνη βρίσκονται επίσης κι έξι ανοιχτά σμήνη ,που όμως δεν είναι το ίδιο θεαματικά,αφού περιλαμβάνουν πολύ λιγότερα άστρα.
    Αξίζει λοιπόν να αφιερώσει κάποιος τα καλοκαιρινά βράδια μερικές ώρες παρατήρησης στο 13ο αστερισμό του ζωδιακού κύκλου.

    από το supa.gr
    Chief
    Chief
    Admin
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 832
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/02/2010
    Τόπος : Αθήνα

    Το 13ο ζώδιο Empty Απ: Το 13ο ζώδιο

    Δημοσίευση από Chief Σαβ Μάης 29, 2010 8:26 am

    Θα περίμενε λοιπόν κανείς ότι ο Οφιούχος θα είχε δικαιολογημένη την απαίτηση να είναι αυτός ένας από τους ζωδιακούς αστερισμούς παρά ο Σκορπιός ο οποίος καταλαμβάνει την μισή έκταση απ’αυτήν που έχει ο Οφιούχος στον ουρανό.Παρόλα αυτά ο Σκορπιός έχει προτιμηθεί γιατί το σχήμα του μοιάζει πολύ μ’άυτό που αντιπροσωπεύει και αποτελείται από πολύ πιο λαμπερά άστρα,ενώ αντίθετα τα αμυδρότερα άστρα του Οφιούχου σχηματίζουν απλώς έναν κακοσχηματισμένο κύκλο.

    εγω δεν καταλαβα κατι, αφου ειναι τα αστερια του πολυ περιεργα και δεν φαινονται καλα, τοτε πως την εποχη του πτολεμαιου τον ονομασαν οφιουχο, δλδ εναν τυπο που κραταει μια φιδαρα... που το ειδαν το σκιτσο στον ουρανο αφου ειναι λιγο λαμπερα τα αστερια του...
    Thanos
    Thanos
    Admin
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 1646
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/02/2010
    Ηλικία : 30
    Τόπος : Αθήνα!

    Το 13ο ζώδιο Empty Απ: Το 13ο ζώδιο

    Δημοσίευση από Thanos Κυρ Μάης 30, 2010 1:44 am

    Ε τότε είχα κι αυτοί πολλούς τρόπους να παρατηρούν το νυχτερινό ουρανό.... καλά, τώρα τα σκίτσα θέλαν φαντασία για να τα φτιάξουν... γιατί μοιάζουν οι υπόλοιποι αστερισμοί με το όνομά τους??
    manos
    manos
    Forum Artist
    Forum Artist


    Αριθμός μηνυμάτων : 359
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/04/2010
    Ηλικία : 34
    Τόπος : Χαλκίδα

    Το 13ο ζώδιο Empty Απ: Το 13ο ζώδιο

    Δημοσίευση από manos Κυρ Μάης 30, 2010 4:51 am

    Εγω δεν ξέρω Απο αυτά αλλά η ερώτηση του χορχιτο είναι πολύ βασιμη!!! Επίσης έχω ακούσει πως αυτοί οι αστερισμοι είναι της αρχαιότητας και πια δεν υπάρχουν!!!
    nick93
    nick93
    Forum V.I.P.
    Forum V.I.P.


    Αριθμός μηνυμάτων : 1447
    Ημερομηνία εγγραφής : 21/04/2010
    Ηλικία : 31
    Τόπος : Αθήνα

    Το 13ο ζώδιο Empty Απ: Το 13ο ζώδιο

    Δημοσίευση από nick93 Τρι Ιουν 01, 2010 12:19 pm

    Ούτε κι εγώ ειμαι πολύ σίγουρος για να είμαι ειλικρινής.. oldman
    Thanos
    Thanos
    Admin
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 1646
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/02/2010
    Ηλικία : 30
    Τόπος : Αθήνα!

    Το 13ο ζώδιο Empty Απ: Το 13ο ζώδιο

    Δημοσίευση από Thanos Δευ Ιαν 31, 2011 1:00 pm

    Παιδιά... λένε ότι ο Οφιούχος έγινε επίσημα το 13ο ζώδιο! άμεση συνέπεια είναι να αλλάξουν οι ημερομηνίες για τα υπόλοιπα ζώδια! δε θέλω να είμαι δίδυμος....:(
    nick93
    nick93
    Forum V.I.P.
    Forum V.I.P.


    Αριθμός μηνυμάτων : 1447
    Ημερομηνία εγγραφής : 21/04/2010
    Ηλικία : 31
    Τόπος : Αθήνα

    Το 13ο ζώδιο Empty Απ: Το 13ο ζώδιο

    Δημοσίευση από nick93 Δευ Ιαν 31, 2011 3:35 pm

    Από πότε καλέ; suspicious
    geo
    geo
    Forum V.I.P.
    Forum V.I.P.


    Αριθμός μηνυμάτων : 1133
    Ημερομηνία εγγραφής : 03/04/2010
    Ηλικία : 32
    Τόπος : Αθηνα

    Το 13ο ζώδιο Empty Απ: Το 13ο ζώδιο

    Δημοσίευση από geo Δευ Ιαν 31, 2011 6:38 pm

    !!!ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΙΑΓΡΑΨΤΕ ΜΕ!!!


    Έχει επεξεργασθεί από τον/την geo στις Δευ Ιαν 31, 2011 6:48 pm, 1 φορά
    geo
    geo
    Forum V.I.P.
    Forum V.I.P.


    Αριθμός μηνυμάτων : 1133
    Ημερομηνία εγγραφής : 03/04/2010
    Ηλικία : 32
    Τόπος : Αθηνα

    Το 13ο ζώδιο Empty Απ: Το 13ο ζώδιο

    Δημοσίευση από geo Δευ Ιαν 31, 2011 6:41 pm

    ουτε εγω θελω να ειμαι με τους ιχθεις!!! ΚΡΙΟΣ-4-ΤΗΕ-WIN!!!
    αρνουμαι να παραδωσω το κερασφορο στεμα μου!!!! mad
    nick93
    nick93
    Forum V.I.P.
    Forum V.I.P.


    Αριθμός μηνυμάτων : 1447
    Ημερομηνία εγγραφής : 21/04/2010
    Ηλικία : 31
    Τόπος : Αθήνα

    Το 13ο ζώδιο Empty Απ: Το 13ο ζώδιο

    Δημοσίευση από nick93 Τρι Φεβ 01, 2011 7:29 am

    geo έγραψε:ουτε εγω θελω να ειμαι με τους ιχθεις!!! ΚΡΙΟΣ-4-ΤΗΕ-WIN!!!
    αρνουμαι να παραδωσω το κερασφορο στεμα μου!!!! mad


    allgood allgood allgood
    Thanos
    Thanos
    Admin
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 1646
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/02/2010
    Ηλικία : 30
    Τόπος : Αθήνα!

    Το 13ο ζώδιο Empty Απ: Το 13ο ζώδιο

    Δημοσίευση από Thanos Παρ Φεβ 04, 2011 12:21 pm

    χαχα... Η Άσση Μπίλιου είπε ότι δεν ισχύει.. αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θεωρείται έγκαιρη πηγη xaxa
    nick93
    nick93
    Forum V.I.P.
    Forum V.I.P.


    Αριθμός μηνυμάτων : 1447
    Ημερομηνία εγγραφής : 21/04/2010
    Ηλικία : 31
    Τόπος : Αθήνα

    Το 13ο ζώδιο Empty Απ: Το 13ο ζώδιο

    Δημοσίευση από nick93 Κυρ Φεβ 06, 2011 7:28 am

    Thanos έγραψε:χαχα... Η Άσση Μπίλιου είπε ότι δεν ισχύει.. αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θεωρείται έγκαιρη πηγη xaxa

    Δε θεωρείται έγκυρη πηγή η Άση Μπίλιου; Είναι δυνατόν; suspicious

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Παρ Απρ 26, 2024 6:32 am