Gay παρέα

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

5 απαντήσεις

    Περί (υπερ)Καταναλωτισμού

    avatar
    sum_homo
    Forum starter
    Forum starter


    Αριθμός μηνυμάτων : 3
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/03/2010
    Ηλικία : 30

    Περί (υπερ)Καταναλωτισμού Empty Περί (υπερ)Καταναλωτισμού

    Δημοσίευση από sum_homo Πεμ Μαρ 11, 2010 10:14 am

    Είναι αργά , ο ήλιος έσβησε , κάθομαι μόνος μου , κοιτάζω απέναντι το τίποτα , το κενό , το καθόλου , τα φύλλα τις ντουλάπας ανοικτά, βλέπω απέναντι τη λάμψη, λάμψη που με τυφλώνει , κακοηθείς, ραμμένα καραβόπανα , μπλούζες , παντελόνια, κάλτσες , εσώρουχα , και αλλά , που όμως την ύπαρξη , τον σκοπό τους δεν εξυπηρετούν , ζεστά δεν είναι, στο κορμί μου δεν κολλούν. «Α σε παρακαλώ ! είναι επώνυμα. » Εφτελούς αξίας ύφασμα, πατσαβούρι , σαν όλα τα αλλά. Μια φτηνή αλλά ακριβή στάμπα τα ξεχωρίζει. Και τι; Τι φτώχεια... θύμα ναι θύμα έπεσα και εγώ το παραδέχομαι «ΕΙΜΑΙ ΘΥΜΑ»
    - Δες αυτός είναι πλούσιος.
    - Ναι, δες τα ρούχα που φορεί.
    - Ποπό! εγώ με τα λεφτά που κοστίζει η μπλούζα του , πληρώνω το νίκη μου.
    - Το μπουφάν του είναι αντίστοιχης αξίας του μισθού μου.
    Ενθουσιασμός στιγμής
    Σεβασμός στιγμής , και αυτός εξαρτάτε
    Και αν σε γδύσουν , αν το περιτύλιγμα σκίσουν τι μένει ;
    Γυμνό κορμί , ένα μηδέν , χάθηκαν όλα , σεβασμός , εκτίμηση , πλούτος (λεμέ τώρα…) τίποτα δεν έμεινε.
    Το 62% του πληθυσμού ενταγμένου εντός του ελληνικού χώρου, ζει κάτω από το όριο της φτώχειας, άγχος, απελπισία, ματαιοδοξία, εναγωνίως ατενίζει το μέλλον, φοβάται, μην πέσουν τα μαύρα σκυλιά* πάνω του και τον κατασπαράξουν, ζει στο περιθώριο.
    Το 27% στη μέση.
    Και το 11% καταβροχθίζει, κατέχει τον πλούτο , πουλάει-αγοράζει εμένα-εσένα το μέσο-το φτωχό, το σύμμαχο.
    «Από ποτέ οι άνθρωποι πέφτουν σε χειμέρια-καλοκαίρια-ανοίξου-φθηνοπορίσια νάρκη ; »
    Ο άνθρωπος είναι συνάνθρωπος
    - Τι είναι ο πλούσιος ;
    - Άνθρωπος
    - Ο μέσος
    - Άνθρωπος και αυτός
    - Ο πτωχός
    - Επίσης άνθρωπος
    - Δηλαδή όλοι αυτοί , και ο φτωχός και ο πλούσιος και ο μέσος κοιτάζουν ψηλά , κοιτάζουν μπροστά, προσδοκούν για το καλύτερο
    - Σαφώς
    - Και ο διαχωρισμός ;
    - Για τη μιλάς , δεν καταβαίνω…
    Τελικά
    Ο πλούσιος γίνεται απάνθρωπος , ατομιστής , εγωιστής, συνειδητά και μη.
    Ο μέσος εκτελεστής.
    Ο φτωχός υποχείριο των άλλων
    Εμείς οι μέσοι θα πρέπει να σταματήσουμε να είμαστε θύματα των επωνύμων , θα πρέπει να σταματήσουμε σαν πρόβατα ,να αγοράζουμε, άχρηστα , τίποτα υποσχόμενα, ευτελούς αξίας ,αλλά ακριβά περιτυλίγματα που μας αναγκάζουν οι άλλοι, γιατί φέρει το όνομα τους, να πάψουμαι να είμαστε διαφημιστικές κολώνες αυτών , να βοηθήσουμε οικονομικά τον φτωχό , να περιορίσουμε την απεριόριστη εξουσία του καταχραστή, εμείς μπορούμε , να επαναφέρουμε το ήθος, να διασφαλίσουμε την ελευθερία, την αξιοπρέπεια την ισότητα, το δικαίωμα όλων, να γεύονται αυτά που γευόμαστε και εμείς.
    Τότε θα είμαστε άξιοι (αυτο)σεβασμού και από τους ομοίους ( τους μέσους) και από τους πάνω (πλουσίους) και από τους κάτω ( πτωχούς ), έτσι θα εξασφαλίσουμε την υστεροφημία μας θέλοντας και μη. Σταματά να εκτελείς διαταγές.
    Ο πλούσιος είναι δυστυχής , γιατί έχει τα πάντα και δεν ξέρει τι να τα κάνει , δεν ξέρει τι θέλει.
    Ο μέσος είναι δυστυχής επίσης , γιατί εκτελεί ασυνείδητα εντολές , και πάντα θέλει να αποκτήσει το επόμενο , αυτό που δεν μπορεί σήμερα, που όμως δεν αξίζει.
    Ο φτωχός δεν έχει τίποτα , δυστυχής (εκ φύσεως), αφού αυτό που θέλει , απέχει πολύ από αυτόν.

    Μικρός νόμιζα ότι το χρήμα είναι χαρτί , γίνεται από δέντρα , το φτιάχνει ο άνθρωπος για να εξυπηρετεί τις ανάγκες συναλλαγής του, με άλλους συνανθρώπους, τελικά όσο μεγαλώνω συνειδητοποιώ ότι το χρήμα αυτά τα κωλόχαρτα « να με συγχωρείς αν σου τα έθιξα» κάνουν τον άνθρωπο ή καλήτερα τον απάνθρωπο.Σκέψου και μόνος σου !

    Και μην Ξεχνάς, πως όσοιι επενδύουν την ευτυχία τους σε πιο μόνιμες πραγματικότητες , όπως οι ανθρώπινες σχέσεις ή η οικογένεια, γνωρίζουν τη ματαιότητα της αναζήτησης ηρεμίας στην κατανάλωση. Αν θα μπορούσε να ψάξει κανείς για κάτι μόνιμο, αυτο βρίσκεται στους δεσμούς με τους συνανθρώπους, το φυσικό και βιολογικό περιβάλλον.


    (Φτωχός : ορίζουμε τον πολίτη που έχει μηνιαίο εισόδημα έως από 0 έως 1000 ευρώ.
    Μέσος : ορίζουμε τον πολίτη που έχει μηνιαίο εισόδημα από 1000 έως 15.000 ευρώ δημόσιους και ιδιωτικούς υπαλλήλους.
    Πλούσιο : ορίζουμε τον πολίτη(συνήθως ιδιότη) που έχει μηνιαίο εισόδημα από 15.000 ευρώ και άνω, κατέχει μεγάλες γεωγραφικές εκτάσεις, πηγάζει εξουσία από το άτομό του.
    *Μαύροι λύκοι : Οι εμπορικές τράπεζες.)Περί (υπερ)Καταναλωτισμού 25004114051973162517863
    Chief
    Chief
    Admin
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 832
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/02/2010
    Τόπος : Αθήνα

    Περί (υπερ)Καταναλωτισμού Empty Απ: Περί (υπερ)Καταναλωτισμού

    Δημοσίευση από Chief Πεμ Μαρ 11, 2010 10:24 am

    Πολυ ωραιο ποστ!!! bravo

    Νομιζω οτι συνοψιζει σε λιγα λογια μια μεγαλη αληθεια...

    εγω προσπαθω να επηρεαζω και να μην αγοραζω επωνυμα ρουχα μονο... αλλα θελω και να ειναι ποιοτικα και ανετα....
    Chief
    Chief
    Admin
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 832
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/02/2010
    Τόπος : Αθήνα

    Περί (υπερ)Καταναλωτισμού Empty Απ: Περί (υπερ)Καταναλωτισμού

    Δημοσίευση από Chief Πεμ Μαρ 11, 2010 10:26 am

    Επισης αυτο για τα λεφτα που δεν φερνουν την ευτυχια αναρωτιεμαι ποσο αληθεια ειναι... ειναι οι πλουσιοι ευτυχισμενοι με τα gucci και τις λίμο....;
    Thanos
    Thanos
    Admin
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 1646
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/02/2010
    Ηλικία : 30
    Τόπος : Αθήνα!

    Περί (υπερ)Καταναλωτισμού Empty Απ: Περί (υπερ)Καταναλωτισμού

    Δημοσίευση από Thanos Πεμ Μαρ 11, 2010 1:17 pm

    Αχ, πριν έγραψα μια γαμάτη έκθεση (όχι να το παινευτώ!) για αυτό το θέμα! τι ωραίες αναμνήσεις μου φέρνεις! (θα απαντήσω σοβαρά κάποια άλλη στιγμή!)
    Chief
    Chief
    Admin
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 832
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/02/2010
    Τόπος : Αθήνα

    Περί (υπερ)Καταναλωτισμού Empty Απ: Περί (υπερ)Καταναλωτισμού

    Δημοσίευση από Chief Κυρ Μαρ 14, 2010 2:01 pm

    θα μπορουσες να την παραθεσεις την εκθεση σου... bounce
    avatar
    venediktos
    Forum starter
    Forum starter


    Αριθμός μηνυμάτων : 63
    Ημερομηνία εγγραφής : 04/03/2010
    Τόπος : ελλαδααααααααααα

    Περί (υπερ)Καταναλωτισμού Empty Απ: Περί (υπερ)Καταναλωτισμού

    Δημοσίευση από venediktos Σαβ Μαρ 20, 2010 6:14 pm

    ναι η οποια θα σταλει στην κομισιον γ να παρει ο αλμουνια ιδεες.ττι λες βρε χορχε????φορουμ εκανες εδω..δεν εκανες εκθεση ιδεων. oti na nai
    Chief
    Chief
    Admin
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 832
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/02/2010
    Τόπος : Αθήνα

    Περί (υπερ)Καταναλωτισμού Empty Απ: Περί (υπερ)Καταναλωτισμού

    Δημοσίευση από Chief Πεμ Μαρ 25, 2010 2:07 am

    venediktos έγραψε:ναι η οποια θα σταλει στην κομισιον γ να παρει ο αλμουνια ιδεες.ττι λες βρε χορχε????φορουμ εκανες εδω..δεν εκανες εκθεση ιδεων. oti na nai

    κοιτα εδω βαζουμε σοβαρα θεματα... bounce
    Thanos
    Thanos
    Admin
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 1646
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/02/2010
    Ηλικία : 30
    Τόπος : Αθήνα!

    Περί (υπερ)Καταναλωτισμού Empty Απ: Περί (υπερ)Καταναλωτισμού

    Δημοσίευση από Thanos Σαβ Μάης 01, 2010 4:52 am

    Παιδιά, πρέπει να σταματήσει ο υπερκαταναλωτισμός! Εμείς οι καταναλωτές έχουμε πολλή δύναμη, την οποία μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε! Το μποικοτάζ είναι το μεγαλύτερο όπλο π διαθέτουμε! είμαστε επικίνδυνοι όταν ψωνίζουμε! είναι γεγονός!
    nick93
    nick93
    Forum V.I.P.
    Forum V.I.P.


    Αριθμός μηνυμάτων : 1447
    Ημερομηνία εγγραφής : 21/04/2010
    Ηλικία : 31
    Τόπος : Αθήνα

    Περί (υπερ)Καταναλωτισμού Empty Απ: Περί (υπερ)Καταναλωτισμού

    Δημοσίευση από nick93 Σαβ Μάης 01, 2010 2:55 pm

    yes

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Σαβ Απρ 27, 2024 11:29 am