Gay παρέα

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

5 απαντήσεις

    Κατάθλιψη: Η νέα μάστιγα, νέες θεραπείες

    Chief
    Chief
    Admin
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 832
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/02/2010
    Τόπος : Αθήνα

    Κατάθλιψη: Η νέα μάστιγα, νέες θεραπείες Empty Κατάθλιψη: Η νέα μάστιγα, νέες θεραπείες

    Δημοσίευση από Chief Τρι Μάης 04, 2010 3:42 pm

    ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ... σας έχει τύχει ποτέ.. πόσο καιρό.. ξέρετε γιατί; πως την ξεπεράσατε; σε ποια ηλικία; σας συμβαίνει συχνά;

    Καταρχάς να ορίσω την έννοια...

    Η κατάθλιψη ορίζεται ως μία συναισθηματική διαταραχή. Οι συναισθηματικές διαταραχές χαρακτηρίζονται από ακραίες συναισθηματικές καταστάσεις, είτε μεγάλης θλιψης και απόγνωσης ("Κατάθλιψη"), είτε ευφορίας ("Μανία"). Είναι δυνατόν επίσης να εναλάσσονται φάσεις κατάθλιψης και μανίας, όπως στις ονομαζόμενες Διπολικές Συναισθηματικές Διαταραχές ("Μανιοκατάθλιψη").Εκτιμάται ότι το 15-25% του γενικού πληθυσμού παρουσιάζουν κατάθλιψη σε κάποια περίοδο της ζωής τους που την επηρεάζει σημαντικά. Η μονοπολική μανία είναι πολύ σπάνια, ενώ η Διπολική Συναισθηματική Διαταραχή της μανιοκατάθλιψης εμφανίζεται σε ποσοστό περίπου 1% του ενήλικου πληθυσμού.

    ΠΗΓΗ: Η ψυχολογία στην Ιατρική Πράξη, εκδ. GUTENBERG

    Επίσης διάβασα ένα πολύ ωραίο άρθρο για την θεραπεία της κατάθλιψης...

    "Επιβεβαιώνεται η αποτελεσματικότητα της μαγνητικής θεραπείας για την κατάθλιψη.

    Κατάθλιψη: Η νέα μάστιγα, νέες θεραπείες 1133042_b

    Η μεγαλύτερη μέχρι σήμερα μελέτη για τη «διακρανιακή μαγνητική διέγερση», ή TMS, επιβεβαιώνει ότι η νέα αυτή μέθοδος προσφέρει σημαντική βελτίωση σε ορισμένους ασθενείς με κατάθλιψη, ακόμα και αν έχουν προηγουμένως δοκιμάσει αντικαταθλιπτικά φάρμακα χωρίς αποτέλεσμα.

    Στη θεραπεία TMS, ο γιατρός περνάει πάνω από το κεφάλι του ασθενή μια συσκευή μαγνητικών πεδίων, η οποία μέσω του φαινομένου της επαγωγής δημιουργεί ένα ηλεκτρικό πεδίο στο κρανίο, το οποίο επηρεάζει την ηλεκτρική δραστηριότητα του εγκεφάλου.

    Η αμερικανική Υπηρεσία Τροφίμων και Φαρμάκων (FDA) έχει ήδη εγκρίνει τη μέθοδο TMS κατά της κατάθλιψης, ωστόσο πολλοί επιστήμονες παρέμεναν δύσπιστοι για την αποτελεσματικότητά της.

    Ο σκεπτικισμός αυτός προερχόταν από ένα κώλυμα στον σχεδιασμό των πειραμάτων για την αξιολόγηση της τεχνικής. Ο χρυσός κανόνας των κλινικών μελετών απαιτεί από τους ερευνητές να συγκρίνουν την υπό δοκιμή θεραπεία με μια άλλη, ψεύτικη θεραπεία (placebo), η οποία μοιάζει όσο γίνεται περισσότερο με την πραγματική, έτσι ώστε ούτε οι ερευνητές ούτε οι ασθενείς να γνωρίζουν εκ των προτέρων ποιος έλαβε τι (διπλά τυφλή μελέτη).

    Τη λύση στο πρόβλημα έδωσε ο Δρ Μαρκ Τζορτζ του Ιατρικού Πανεπιστημίου της Νότιας Καρολίνας, ο οποίος ανέπτυξε μια «ψεύτικη» συσκευή TMS που παράγει τους ίδιους χαρακτηριστικούς ήχους και προκαλεί ακόμα τους ίδιους μικρούς σπασμούς στα βλέφαρα όπως η αληθινή συσκευή.

    Η ψεύτική TMS συγκρίθηκε με την πραγματική σε δείγμα 190 ασθενών με κατάθλιψη, αναφέρει η ομάδα του Δρ Τζορτζ στην επιθεώρηση Archives of General Psychiatry.

    Όπως αναφέρει το Reuters, οι εθελοντές χωρίστηκαν τυχαία σε δύο ομάδες, από τις οποίες η πρώτη υποβλήθηκε σε 37,5 λεπτά καθημερινής θεραπείας με TMS για διάστημα τριών εβδομάδων, ενώ η δεύτερη ακολούθησε το ίδιο πρόγραμμα με το placebo TMS.

    Τρεις εβδομάδες αργότερα, η κατάθλιψη είχε εξαφανιστεί στο 14% των ασθενών της πρώτης ομάδας, συγκριτικά με μόνο 5% στην ομάδα ελέγχου.

    Αυτό θα σήμαινε ότι περίπου ένας στους 12 ασθενείς με κατάθλιψη θα έβλεπε βελτίωση με την TMS.

    Η συχνότητα με την οποία οι ασθενείς ανέφεραν παρενέργειες -πονοκέφαλο, ενόχληση στην περιοχή του κεφαλιού από όπου πέρασε η συσκευή και σύντομους σπασμούς στα βλέφαρα- ήταν ίδια και στις δύο ομάδες.

    Στη δεύτερη φάση της μελέτης, όλοι οι εθελοντές έλαβαν την πραγματική TMS και το 30% ανάρρωσε από την κατάθλιψη.

    Τα αποτελέσματα της έρευνας δείχνουν ότι η TMS είναι αποτελεσματική σε ορισμένους ασθενείς, παραμένει όμως ασαφές πόσο χρονικό διάστημα διαρκεί η βελτίωση. Όπως επισημαίνουν οι ερευνητές, θα απαιτηθούν περαιτέρω δοκιμές μέχρι να προσδιοριστεί η βέλτιστη δόση και χρονική διάρκεια της θεραπείας.

    Όσον αφορά το μηχανισμό λειτουργίας, ο ίδιος ο Δρ Τζορτζ υποψιάζεται ότι η TMS επαναφέρει στα φυσιολογικά επίπεδα την ηλεκτρική δραστηριότητα του εγκεφάλου, όπως συμβαίνει και με την ηλεκτροσπασμοθεραπεία, περισσότερο γνωστή ως «ηλεκτροσόκ».

    Η ηλεκτροσπασμοθεραπεία, που γίνεται με τη διοχέτευση ηλεκτρικού ρεύματος στο κεφάλι ενώ ο ασθενής είναι αναίσθητος, είναι αποτελεσματική στο 60 με 70 τοις εκατό των ασθενών με μείζονα κατάθλιψη. Έχει όμως σημαντικές παρενέργειες όπως παροδική αμνησία.

    Οι ερευνητές ελπίζουν τώρα ότι η TMS θα βελτιωθεί αρκετά στο μέλλον ώστε να είναι εξίσου αποτελεσματική με την ηλεκτροσπασμοθεραπεία αλλά χωρίς τις παρενέργειες."

    ΠΗΓΗ: http://www.in.gr/
    manos
    manos
    Forum Artist
    Forum Artist


    Αριθμός μηνυμάτων : 359
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/04/2010
    Ηλικία : 34
    Τόπος : Χαλκίδα

    Κατάθλιψη: Η νέα μάστιγα, νέες θεραπείες Empty Απ: Κατάθλιψη: Η νέα μάστιγα, νέες θεραπείες

    Δημοσίευση από manos Τρι Μάης 04, 2010 4:19 pm

    Εγω παθαίνω κατά καιρούς διάφορα κουλά ξες αλλα κρατάνε μια μέρα.. αυτα δεν ξερω που οφειλονται...

    εχω παθει 2 μεγαλες καταθλίψεις που οφειλονται ομως σε γεγονότα... μια οταν ημουν 1η λυκείου και μια οταν ημουν 3η λυκειου.. αλλα αυτες οπως ειπα ηταν πανω απο 2 μηνες σε διαρκεια και ξέρω που οφείλονταν...

    Συχνα με πιανει αυτο με την μανιοκαταθλιψη και ετσι πολλοι με λενε κυκλοθυμικο..
    geo
    geo
    Forum V.I.P.
    Forum V.I.P.


    Αριθμός μηνυμάτων : 1133
    Ημερομηνία εγγραφής : 03/04/2010
    Ηλικία : 32
    Τόπος : Αθηνα

    Κατάθλιψη: Η νέα μάστιγα, νέες θεραπείες Empty Απ: Κατάθλιψη: Η νέα μάστιγα, νέες θεραπείες

    Δημοσίευση από geo Τετ Μάης 05, 2010 8:13 am

    εμενα με εχουν πιασει δυο μεγαλες καταθλιψεις μονο. Μια που κρατησε γυρω στα δυο χρονια και τελειωσε το καλοκαιρι του 2009 μια μολις τελειωσε το καλοκαιρι για αλλους περιπου 3-4 μηνες. Αλλα τωρα ειμαι καλυτερα απο ποτε. αντε να μου ξαναρθει μονο για καμια δυο μερες.

    Μανια δεν μου εχει τυχει
    Thanos
    Thanos
    Admin
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 1646
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/02/2010
    Ηλικία : 30
    Τόπος : Αθήνα!

    Κατάθλιψη: Η νέα μάστιγα, νέες θεραπείες Empty Απ: Κατάθλιψη: Η νέα μάστιγα, νέες θεραπείες

    Δημοσίευση από Thanos Δευ Μάης 10, 2010 5:51 am

    Κι εγώ είχα πάθει κατάθλιψη, την τρίτη γυμνασίου μέχρι το τέλος της πρώτης λυκείου.. ήμουν πολύ χάλια, και έκανα κ σκεφτόμουν άσχημα πράγματα... αλλά ευτυχώς φέτος έφτιαξαν τα πράγματα, αν εξαιρέσουμε το διάστημα Γενάρης-Φλεβάρης. bounce
    nick93
    nick93
    Forum V.I.P.
    Forum V.I.P.


    Αριθμός μηνυμάτων : 1447
    Ημερομηνία εγγραφής : 21/04/2010
    Ηλικία : 31
    Τόπος : Αθήνα

    Κατάθλιψη: Η νέα μάστιγα, νέες θεραπείες Empty Απ: Κατάθλιψη: Η νέα μάστιγα, νέες θεραπείες

    Δημοσίευση από nick93 Δευ Μάης 10, 2010 3:14 pm

    Ναι, το να έχεις πάθει κατάθλιψη, σε ρίχνει πραγματικά πάρα πολύ... :O
    Chief
    Chief
    Admin
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 832
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/02/2010
    Τόπος : Αθήνα

    Κατάθλιψη: Η νέα μάστιγα, νέες θεραπείες Empty Απ: Κατάθλιψη: Η νέα μάστιγα, νέες θεραπείες

    Δημοσίευση από Chief Τρι Μάης 11, 2010 2:44 pm

    ναι... ασε.. καποιοι κλαινε και χωρις λογο..
    manos
    manos
    Forum Artist
    Forum Artist


    Αριθμός μηνυμάτων : 359
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/04/2010
    Ηλικία : 34
    Τόπος : Χαλκίδα

    Κατάθλιψη: Η νέα μάστιγα, νέες θεραπείες Empty Απ: Κατάθλιψη: Η νέα μάστιγα, νέες θεραπείες

    Δημοσίευση από manos Τρι Μάης 11, 2010 3:05 pm

    Xorxito έγραψε:ναι... ασε.. καποιοι κλαινε και χωρις λογο..

    εγω το παθαινα εγω σε μια καταθλιψη που ειχα παθει μικρος στο Λυκειο...

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Τετ Μάης 01, 2024 11:56 pm